veikkaus liput finnkinohaaste pelikatsomo pandat livehei kuinka voitkuinka monta poikasta kissa synnyttää |
|
|
|
"5–10 prosenttia tinkivaraa" – Isojen asuntojen hinnasta pois jopa kymmeniä tuhansia. Hypon mukaan asuntolainoja nostetaan tänä vuonna vähemmän kuin viimeiseen kymmeneen vuoteen.
Vierailija: "Mitä sitä häviää, jos tarjoaa 20% alle? Jos eivät myy niin sitten eivät. Voi tarjota myöhemmin enemmin.". "kuin aiemmin, mutta aina kannattaa tinkiä (paitsi jos haluaa juuri sen asunnon, eikä mitään muuta).
[QUOTE="vieras";28284358]Muualla voi olla ihan eri hinnat. Meidänkin talo maksoi 75000 euroa ja hyvä tässä on ollut vuosi asustella.[/QUOTE] Tietysti voi olla, mutta luulisin, että edellisen pointti oli se, ettei talo, joka maksaa 130 000 ole vielä koko maata katsellen kallis. Asumismukavuudesta ei nyt ollu puhetta.
Asunnon osto ja tinkiminen? (tosin vanhaan taloon) maksaa 104 900 , kuinka paljon hinnasta viitsii tinkiä? jossa omistajalla tulee hätä, niin tinkiä voi
Pauna muistuttaa, että asunnon myyjän liian iso hintapyyntö on tällä hetkellä suuri virhe. - Jos olet asunnon myyjä, valitse itsellesi kokenut välittäjä, joka pitää jalat maassa hintapyynnön suhteen. (*dinkku=double income no kids=talous, jossa kahdet tulot, mutta ei lapsia) Oletko saanut tingittyä hyvin asunnon hinnasta?
Tinkiä voi vaikka hinnan nollaan. Verottaja saattaa tosin epäillä vilppiä, jos menee liian halvalla. Toisaalta, jos tarjottava kohde on asiallinen ja valmiiksi edullisesti hinnoiteltu, ei kannattane tinkiä vain "tinkimisen vuoksi". Saattaa nimittäin jäädä ilman kun joku tulee takavasemmalta ja lataa pyynnin pöytään.
- Tinkimisvaraa löytyy lähes kaikista asuntotyypeistä. Hyvin hoidetuista ja teknisesti hyvässä kunnossa olevista rivi‐ ja kerrostalokohteista kannattaa tinkiä rohkeasti 5–10 prosenttia pyyntihinnasta – heikommin hoidetuista ja teknisesti huonossa kunnossa olevista kohteista on tingittävä enemmän.
This feature is not available right now. Please try again later.
Tuntuu kyllä paljolta joku 100 000 jostain kerrostalo kopista, mutta toisaalta työpaikka ja emännän koulu on täällä niin ei oikeen voi muuttaa kauemmaksikaan. Toki radan varressa jos asuisi jossain järvenpäässä tai kauempana niin voisi saada asunnon halvemmall. Tosin sitten menisi työmatkoihin paljon aikaa.
Nymanin mukaan asunnoista voi tinkiä keskimäärin viisi prosenttia, mutta erot ovat suuria eri paikkakunnilla. Pääkaupunkiseudulla asuntojen hinnat laskivat edelliseen vuoteen verrattuna 0,6 prosenttia ja muualla maassa 1,3 prosenttia. Huhtikuussa hinnat laskivat koko maassa 0,9 prosenttia maaliskuusta.
Se riippuu siitä haluatteko sen asunnon tosissaan. Hinta voi olla yläkanttiin, mutta jos myyjän ei ole pakko myydä, hän ei välttämättä edes ota alakanttista tarjousta vastaan. Riskinä on tietysti silloin se, että myöhemminkään ei saa haluamaansa tarjousta ja lopulta te saattee asunnon vieläkin alemmalla tarjouksella.